Egész estét betöltő műsorral ünnepelték 2011. december 21-én a TEMI Fővárosi Művelődési Háza (FMH) 60. születésnapját. Az egykori Pamutfonógyár művelődési otthona az eltelt évtizedek alatt Budapest leglátogatottabb közművelődési intézményévé vált.
Tánccal, népzenével, pezsgővel, tortával ünnepelte a több száz fős tömeg a népszerű művelődési ház hat évtizedes fennállását. Köszöntőjében Szentes Tamás főpolgármester-helyettes a kerek évforduló kapcsán azt hangsúlyozta: egy intézmény életében a betöltött hatvanadik év annak fennmaradását, hosszú távú létét valószínűsíti, egyben azt jelzi, a működésére igény van.
z 1951 óta működő Fővárosi Művelődési Háznak története soránnemcsak a neve, de a funkciója is gyakran változott. Az intézményt a Pamutcolor Gyár üzemi művelődési otthonaként avatták fel, de később hívták egyebek mellett Dallos Ida Kultúrháznak, Szakszervezetek Kultúrotthonának, míg végül több hasonló egység egyesítését követően 1961-ben nyerte el máig legismertebb nevét, s lett Fővárosi Művelődési Ház.Az épület funkcióját tekintve is számos feladatot látott el: működtek benne különféle szakkörök (kézimunka, biológia, barkács, báb), valamint tanfolyamok (balett, zongora) is. Az 1960-as években alakult ki az intézményben a Folklór Centrum, amely a magyar néptánc mozgalom talán legjelentősebb bemutató színpadává, szakmai és művészeti műhelyévé vált, egyben úttörője volt a népművészeti és népi iparművészeti hagyományok ápolásának és széleskörű bemutatkozásának. Az FMH tevékenységének ma is egyik meghatározó tényezője a folklór, a néptánc és a népzenei hagyományok őrzése. Egész fennállása során különösen sokat tett a táncház mozgalomelindításában, felkarolásában, módszereinek fejlesztésében.
A '60-as évek tömegekre kiható, egy egész generációt megmozgató, a népművelést is felforgató mozgalma, a beat magyarországi megjelenése volt. A beat hullámai áttörték a féllegális kereteket, s a beat zenekarok fokozatosan otthonra leltek a művelődési házak falai között. Az Illés együttes kísérleti műhelyének létrehozásában partnerre lelt a Fővárosi Művelődési Házban, így 1968-ban a két fél kölcsönös érdekeltsége hívta életre az Illés Klubot.A klubnapokon, a „történelmi kispárnákon" gyakorta hatszáznál is több tinédzser hallgatta élőben az Illéséket, Szörényit, Bródyt, Koncz Zsuzsát. Ezekben az években a ház látogatottsága is ugrásszerűen megnőtt, olyannyira, hogy 1973-ra már 560 ezerre emelkedett a látogatók száma. 1968-69-ben új épületszárnnyal, könyvtárhelyiséggel és a legendás hírűvé vált körteremmel gazdagodott az FMH.
A létesítmény 2000 óta Területi Művelődési Intézmények Egyesületeként (TEMI) működik, új elnevezése a TEMI Fővárosi Művelődési Háza. Manapság, bár minden korosztály megtalálja a helyét az FMH-ban, különös figyelmet fordítanak az ifjúság kulturális érdeklődésére. Ebből következően Illés Klubot és más nagy múltú zenekarok köré szerveződött rajongói klubokat működtetnek, illetve jótékonysági akciókat, gyűjtéseket, fesztiválokat és vásárokat szerveznek. A megőrzés--megújítás jegyében pedig máig népszerűek táncházaik, gyermekprogramjaik, a társastánc tanfolyamok, a mozgásfejlesztő--, egészség- és közérzetjavító tanfolyamok, klubjaik és szakköreik. A palettán ezenkívül megtaláljuk pályázatok kiírását is, amelyek közül az egyik célja a pályakezdő diplomás, illetve a 45 év feletti munkanélküliek bevonása a munkaerő piacra és elhelyezkedési esélyeinek növelése, nemzetközi partneri együttműködések révén.
A Fővárosi Művelődési Ház életében a kerek évforduló ünneplése egyúttal a régi épülettől való megválást, és a mellette létesülő új otthonba való költözést is jelenti.
https://www.youtube.com/watch?v=a52FXC1KRyk
|