Színváltás:
#FFFFFF #FFCCCC #FFCC99 #FFFF99 #FFFFCC #99FF99 #99FFFF #CCFFFF #CCCCFF #FFCCFF
#CCCCCC #FF6666 #FF9966 #FFFF66 #FFFF33 #66FF99 #33FFFF #66FFFF #9999FF #FF99FF
#C0C0C0 #FF0000 #FF9900 #FFCC66 #FFFF00 #33FF33 #66CCCC #33CCFF #6666CC #CC66CC
#999999 #CC0000 #FF6600 #FFCC33 #FFCC00 #33CC00 #00CCCC #3366FF #6633FF #CC33CC
#666666 #990000 #CC6600 #CC9933 #999900 #009900 #339999 #3333FF #6600CC #993399
#333333 #660000 #993300 #996633 #666600 #006600 #336666 #000099 #333399 #663366
#000000 #330000 #663300 #663333 #333300 #003300 #003333 #000066 #330099 #330033


Bejelentkezés:
Nick:
Jelszó:
Keresés a hozzászólásokban:
Szöveg:
Nick: pontosan
Év: hó: nap: óra: óta
Topicok és felhasználók keresése:
Topic:
Felhasználó:
Hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
Válassz topicot:
TopicnévUtolsó hozzászólás
VendégkönyvG.TIBI 2024.04.29 14:42:51
Hozzáadás a Kedvencekhez faibas 2024.04.21 14:15:20
Tensione tra imprenditori e autoritàfairtan 2024.04.21 13:53:47
Online bettingfaibas 2024.04.21 13:18:20
National Forumis 2024.02.23 00:25:31
A ZenekarnakForumis 2023.12.13 13:19:16
Plitvicei kirándulásForumis 2023.12.13 13:08:15
Is sports betting profitable?Lathan 2023.08.19 11:37:51
Műszaki dolgokPalodi 2023.08.19 11:31:03
Are sports betting profitable?Palodi 2023.08.19 11:29:47
HumorLathan 2023.08.19 11:17:31
Melyek a legjobb esport fogadási platformok Magyarországon?Palodi 2023.08.19 01:23:01
Konyhai dolgokLathan 2023.08.19 00:58:31
Erdély kirándulásForumis 2023.08.11 13:23:38
Ünnepek/születésnap,névnap/Ben 2022.05.30 09:53:17
SportBen 2022.05.27 05:10:11
Illés Lajos Emlékturné 2016Goston 2017.03.19 09:11:11
Aranyköpések, aforizmákcseresznyevirág 2013.08.31 17:43:11


<<   <   342   343   344   345   346   347   348   349   350   >   >>  

Vendégkönyv   25478
Tamas Laci Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.31 16:45:36 (P) 20095.
Mindenkinek nagyon boldog Újévet kívánunk
a magunk és az ECHO zenekar nevében:

Tamás Éva és Laci

Lorant Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.31 15:48:35 (P) 20094.
Olvasom a részben az én Hattyúdal "kritikámmal" kapcsolatos bejegyzéseket, és úgy érzem, reflektálnom kell. De megígérem, ez lesz az utolsó "hosszúra sikeredett" írásom...
Természetesen nem várom el mindenkitől, hogy egyetértsen velem Azt is aláírom, hogy ez Levente búcsúja volt, és az ő általa fontosnak tartott dolgok hangzottak el, azzal meg különösen egyetértek, hogy "egy művész úgy búcsúzik a közönségétől, ahogy neki jólesik". De azt a jogot fenntartom, hogy ez nem feltétlenül tetszik, és hogy ezt közlöm is. (Mindazonáltal teljesen "nyugodt" vagyok, és így sem bántam meg, hogy ott voltam.) Levente - szerintem - tipikusan az a művész, akinek - zseniális zeneszerzői, előadó kvalitásai mellett - nincs igazán jó érzéke ahhoz, hogy mi az igazán jó és a nem igazán jó dal, mű. (Az először Koncz Zsuzsának "adott", majd "visszavett" sikerdalok is jól illusztrálják ezt.) Mondhatnám, egy rá hatni tudó, hozzá mérhetően makacs és szenvedélyes producer sosem ártott volna mellé. Ezt most, egy életmű koncerten éreztem eddig a legjobban, amikor a (régi, viszonylag tekintélyes) zenésztársak befolyása sem állhatott fenn.
Én nagyon igyekszem kerülni az "aktuál" politikát, amikor ilyesmiről van szó, noha nyilvánvaló, hogy Levente értékítéletére nagyon kihat a 20 éves "igaz magyar" vs. "idegenszívű" vagy más hasonlóan rettenetes módon titulált, ostoba szembenállás. (Ilyen értelemben ez nem is igazán "aktuál" politika, illetve egy kicsit mégis, hiszen nagyon sokan "aktualizálják" ezeket a nagy, konkrétumok nélküli általánosságokat, amikor a fülkében állnak. De mindegy.) Azon kívül, hogy a '70-es évek romantikája egészen más volt, mint a '60-asoké, és persze a mégoly sikeres pályafutást sem lehet a hatvanas évek "Illés-Metró-Omega szentháromsághoz" hasonlítani, a Fonográf leventei "hendikepje" gyakorlatilag erre fogható, hiszen zeneileg, hangszeresen, és szerintem egy kicsit szövegileg is kiforrottabb, szofisztikáltabb, mint az Illés (vagy bármelyik '60-as zenekar). De mindezzel együtt, a művész értékítéletével ha egyet nem is értve, de elfogadva is meglepett, hogy inkább az elhunyt (és annak idején a legtöbb szempontból minden bizonnyal jogosan "eltávolított") zenésztársakat próbálta meg kivetítőn "visszahozni", ezért özvegyekkel vitatkozni, mint az élőket vendégül hívni. Ez - minden tiszteletem mellett - agyrém. (Az Útközben minden sora egy búcsúkoncertért kiált, az maga 'A Hattyúdal", hogy lehetett kihagyni?!)
Ami az operákat illeti, nem azt állítottam, hogy az "Istvánon kívüli" színpadi művek gyengék (nagyon szeretem a Kőműves Kelement és a Fehér Annát is), hanem azt, hogy a '90 utániak. Ezt fönntartom. Sajnos ez a dátum sem véletlen, azt hiszem. Rettentő veszteségnek tartom, hogy a világ egyik legjobb dalírója mindenféle meglehetősen zavaros gondolathalmaz és filozófia mentén felhagy azzal, amihez igazán ért, és mindenféle "világmegváltó" műveket próbál alkotni. És a Wass prózai mű megzenésítés, Lezsák Sándor mint szövegíró bevetése és hasonló "húzások" szerintem visszahatottak a zenei oldalra is, hiszen a szerzőtársak, még ha viszonylag élesen elkülönülő feladatuk van is, nyilván hatnak egymásra. Persze azért találhatók ezekben a darabokban is értékes pillanatok (és túlzásként szoktam csak azzal viccelni, hogy az egyetlen jó dallam az, amikor megidézik az Istvánt ). Ez természetesen jó részben ízlés dolga is, mindenesetre zenei kérdésekben 10 év komoly és intenzív zenetanulás, majd 20 év aktív zenekarozás után véleményemet önhatalmúlag mérvadónak bátorkodom minősíteni.
Nagyon szeretem Szörényi Levente zenéjét. Egész gyerek- és korai felnőtt koromat meghatározták a hozzá kapcsolódó művek, nélküle nem az volnék, aki vagyok, nemcsak zenei téren, hanem mindenféleképpen. Ezt rajta kívül még (világviszonylatot is beleértve) 3-4 zenészről tudnám egyáltalán elmondani, de még ezt a rövid listát is mindenképpen ő vezeti. Jelen őszinte és talán éles kritikám is ebből fagad, mintsem hogy bárminemű utálat vagy fanyalgás (neaggyisten "aktuál" politika) vezetne.

Bálint Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.31 12:33:45 (P) 20092.
Most egy kicsit más témáról Levi után.
Tegnap az Aranytízben Előszilveszter címen volt Beatles, volt Fonográf, volt Illés (az arányok megítélése ismét csak szubjektív dolog), mindezért hála és köszönet a BlackBirdsnek, illetve az FG-4-nek. Jó volt, jól szólt, de hát ezt tudjuk, tudnak a fiúk .
Új színfolt volt a saját szerzeményekből összeállított blokk, erre egyetlen szóval csak annyit: bravó ! Kicsit elgondolkodtam, ezeket a számokat kik is adták elő? A BB Beatlest játszik, az FG-4 Illést meg Fonográfot, akkor itt egy harmadik zenekar volt! Kis névadói agyroham így szilveszter előtt talán nem zavar senkit, ilyesmi jutott eszembe, hogy Kvartett Két Dobossal, ami lehet KKK, vagy 3K, vagy K3 is, aztán a nevekből jöhet sokféle variáció, például GYLIZS vagy LIZSGY, ejtsétek úgy, ahogy akarjátok, de a viccet félretéve, a lényeg gratulálok mindnégyőtöknek és várjuk a folytatást: Zsolti, Putyi, Laci, Gyuri és BÚÉK

Illésfan Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.30 23:19:03 (Csü) 20091.
Ezeket a videókat találtam a koncertről :

http://il.youtube.com/watch?v=M3HBSQjGzd8
http://il.youtube.com/watch?v=cjxV_I94GVo
http://il.youtube.com/watch?v=guveA2TuW9Q

benzol Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.30 22:56:08 (Csü) 20090.
Nem tudtam elmenni a Hattyúdal koncertre, sajnos így jött ki a lépés. Így aztán nem tudok véleményt sem alkotni róla.
Az rendben van, hogy vannak dalok, művek, amiket szívesen hallott volna aki ott volt, az is, hogy ezt leírja. De attól égnek áll a hajam, amikor ezen felül megy az észosztás, hogy Szörényi Leventének hogyan kellett volna elbúcsúznia a közönségétől, hogy a rockoperái nem emészthetők, hogy nem kellett volna film a háttérben, bla-bla... Egy művész úgy búcsúzik a közönségétől, ahogy neki jólesik. Szörényi Leventére ez hatványozottan igaz, tekintettel az életművére. Annak idején az öreg Liszt Ferencet sem értette meg a közönség, pláne nem a botfülű része, később jöttek rá szélesebb körben, hogy zseniális műveket írt akkor is. Nevetséges, hogy amit Szörényi Levente fontosnak tart a búcsúkoncertjén előad(at)ni, azon sajtóban fanyalognak emberek. Nem kellett volna elmenni a koncertre, ha ezeket nem tudják elfogadni.
Bródy János távollétével kapcsolatban nyilatkozott, természetesen lehet hiányolni, de hogy még mindig ezen rugózzanak emberek, azt annak tudom be, hogy a mai bulvárvilágban csak az a megnyugtató hír, ahol az érintettek fehérneműje is ki van teregetve, míg ez esetben ez nem így történt - hálistennek.
Gréczy Zsolt pedig valami egészen elképesztően hónaljszagú próbálkozást tesz aktuálpolitikai odaszurkálásra, mintha Levente olyasmit akarna üzenni, amit ő (mármint G.Zs.) gondol. A megjelent kritikáknak ez volt a legmulatságosabb, egyben legszánalmasabb pontja.

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.30 12:54:45 (Csü) 20089.
Hatalmas sikert aratott Szörényi Levente búcsúkoncertje a Sportarénában, sokakban mégis hiányérzet maradt, mert nem látták Bródy Jánost a színpadon az Illés-korszakot felidéző blokkban.

http://www.borsonline.hu/news.php?op&hid=37173

Jelbeszéd Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.30 11:51:11 (Csü) 20088.
Kedves Fórumosok!

Úgy is, mint aki jelent voltam Levente koncertjén, s úgy is, mint aki hallott már zenét, veszem a bátorságot, és kritikát írok a koncertről. De hogy ne vádoljon senki elfogultsággal, kétféle kritikát írok. Egy negatív és egy pozitív kritikát.

NEGATÍV KRITIKA

Mint szigorú kritikus, a következő észrevételeket szeretném tenni Szörényi Levente „Hattyúdal” koncertjéhez.
- Szörényi Levente már elbúcsúzott 1984. december 14-15-16-án. Akkor most miért kellett ismét? Igaz, az még abban a BS-ben volt, ami leégett. Ebben az új BS-ben (hivatalosan Papp László Budapest Sportaréna) még nem búcsúzott.
- Drága volt a jegy… eddig csak a feleségemnek mondtam, hogy „drága”… most már erre is.
- Amíg sorban álltunk kapunyitáskor, fázott a lábam. Miért nem nyáron búcsúzott Levente?
- A kedvenc sörömet nem találtam a büfében. (a márkát nem írom le, mert az reklám lenne)
- Közel volt az előttem lévő sor, és nem tudtam kinyújtani a lábamat.
- Három óra egy helyben ülve biológiailag is sok. Legalább egy kacsát adtak volna…
- Ahol ültem, onnan nem lehetett látni minden kivetítőt. Elvártam volna, hogy felém fordítsák valamennyit. (hogy a másik oldal nem látta volna? Kit érdekel… )
- A nagyzenekar második sorában a jobb kettes vonós hangját nem hallottam tisztán.
- Mi az, hogy az operaénekesek nem voltak korhű ruhában? Ez hallatlan!
- A „Légy jó kicsit hozzám” dal közepén, a gitárszólónál azt szokta mondani Levente: - Gyere Tini! …akkor most miért nem mondta, hogy: - Gyere Laci! (Baranszky László)
- Miért nem vette műsorra Levente a következő Illés dalokat: Mindig veled, Alig volt zöld, Nem érti más csak én, Nyári mese, A beérkezett levelekre válaszolva, Téged vár, Nehéz az út, Téli álom, Nem hiszem, A bolond lány, Légy egy napra a kedvesem, Rock & roll Rézi, Mondd hogy nem hiszed el, Emlékszem esténként, Ígérd meg, Reklám úr, Lusta vagyok, Két év nem sok, A Kati jött, Approximáció, Human Rights, Nekem oly mindegy, (és most csak olyan dalokból válogattam, melyeket egyik Illés koncerten sem játszották… a Fonográf dalokról nem is beszélve… ennek hiánya miatt még fontolgatom, hogy az alkotmánybírósághoz fordulok…)
- És végül, elvártam volna, hogy a végén Levente egyenként kezet fogjon minden nézővel. Na majd a legközelebbi búcsú koncerten…

POZITÍV KRITIKA

Szép volt Levente!
Köszönjük! S nem csak ezt a koncertet, az elmúlt 45 évet is!


Borella Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.30 07:59:45 (Csü) 20087.
http://www.blikk.hu/blikk_sztarvilag/igy-bucsuzott-szorenyi-levente-2039879/

Boldog Új Évet minden Illés kluboschnak!

Illésfan Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 22:53:16 (Sze) 20086.
Teljesen egyetértek Bálinttal.
Az Utazás -de ez a koncerten el is hangzott- volt a Fonográf vezető repertoárja, és a Fonográf ezeket játszotta a koncerteken is. Tehát szinte már Fonográf dalnak számítanak.
A színpadi művekről pedig mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy dallamtalanok! Nekem pl. az Atilla az egyik kedvencem. Első hallásra annyira nekem sem tetszett, de ahogy többször meghallgattam nagyon megszerettem.
Igen, a Fénylő ölednek... című oratórium is említésre méltó, és ott van még a Fehér Anna rockballada is, ami szintén kevésbé ismert.
Bár én is hiányoltam néhány dalt, pl.: Éjszakai Telefonok, Szállj Fel Szabad Madár, Good Bye London... de ennek ellenére ez egy nagyon jó koncert volt. A vendégekkel, a zenekarral, a hangszereléssel, a vokállal nagyon meg vagyok elégedve. Elhallgattam volna reggelig is.

Mi úgy mentünk oda, hogy apám nem igazán rajongott Leviért, néhány dal tetszett neki és ennyi (bár ezeket sem nagyon hallgatta).
Azonban a koncert után azt mondta, hogy nagyon tetszett neki és ma délután nagyon meglepődtem, amikor feltette a Végtelen Úton című lemezt...

Hát köszönjük szépen Levi!

remélem meggondolod magad és fellépsz még néhányszor
  Előzmény: 20085, Bálint

Bálint Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 22:25:21 (Sze) 20085.
Csak néhány kiegészítés, reflexió a lenti méltatásokhoz, kritikákhoz.
Igen, szívesen hallottunk volna más dalokat is, de ez most Szörényi Levente búcsúja volt, az Ő választásai, az általa fontosnak tartott, a Neki fontos szerzemények hangzottak el. Tehát, nyugodjunk meg ebben!
A pontossághoz tartozik, hogy maga Levente említette az Utazás-lemez dalainál, hogy a későbbi Fonográf együttes tagjai zenéltek a lemezen, s ha ezt nézzük, szinte több "Fonográf" volt, mint Illés (lásd harmadik blokk). Amúgy meg szólókoncertre szóltak a jegyek !
Azzal meg teljességgel nem értek egyet, hogy Leventéhez méltatlanok, dallamtalanok az Istvánon kívüli színpadi művek. Tény, hogy az István valóban közérthető, aki viszont veszi a fáradságot, hogy elmélyed akár az Atilla, akár az Árpád népe zenéjében az fantasztikusan izgalmas zenei anyagot, rendkívüli dallamokat talál, s minél többször hallgatja, annál több élményt, értéket talál, olyat, amit addig észre sem vett.
Természetesen nem vagyunk egyformák, nekem például még belefért volna a műsorba egy-két részlet a "Fénylő ölednek édes örömében" zenéjéből is.
Ismétlem, nem vagyunk egyformák, Illések és pofonok különböznek, a koncertre Leventéért mentünk, az Ő válogatását hallhattuk! Köszönjük, Levi

Joly Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 21:46:25 (Sze) 20084.
Hattyúdal
A fórumon olvastam Loránt hosszúra sikeredett bejegyzését, és be kell vallanom, hogy több mindenben egyetértek vele. Vegyes érzelmekkel távoztam én is a koncertről. A koncert késéssel kezdődött, bár nem igazán értem, hogy miért kellett az egész stadion közönségének néhány későn érkezőre várakoznia.
Nekem is hiányoztak a „hagyományos” közreműködők és az 1-2-3 extra vendégek.
Egyetértek Loránttal abban, hogy a karmester üdítő színfoltja volt a produkciónak. Kesselyák Gergely szenzációs jelenség volt az est folyamán, sziporkázott, szórakoztatott. Külön figyelemre méltó volt az a hihetetlen lelkesedése, amit a produkció iránt érzett és mutatott.
Loránt említi, hogy a harmadik szóló lemezről több, más dalt is szívesen meghallgatott volna. A Művészbejáró c.dalnak én is örültem volna.
A második blokkban a rockoperákból tényleg több volt a "kötelezőnél". Ehhez idéznék Inkei Bence cikkéből: „Ezekkel csak az volt a problémám, hogy 1) megszólaltatásukhoz nem feltétlenül van szükség Szörényi jelenlétére, tehát ezeket még a színpadról való visszavonulása után is lehet játszani; 2) Szörényi életműve van olyan erős, hogy ezt a közel három órát gond nélkül kitölthette volna csak a szóló-, Illés- és Fonográf-korszakból származó dalokkal.” És: „voltak azonban páran, akik ezek alatt vonultak ki gyorsan a mosdóba vagy a büfébe.”
Loránt meglátása a második blokkal kapcsolatban:
„A végén az István, a király három leghíresebb dala mentette meg a blokkot.”
A harmadik blokkban minden nézőnek hiányérzete volt. A Fonográf dalokat hiányolták. És a színpadról azokat a zenészeket, akik az együttest alkották. Nélkülük nem születtek volna meg azok a dalok, amik túlélik még a jövő nemzedéket is.
Idézet Inkei Bence cikkéből: „És miközben egymás után hallhattunk a magyar rocktörténet legjobb popdalai közül párat, azon gondolkodtam, hogy vajon mi az oka annak, hogy egyetlen Fonográf-számot se hallottunk az este.”
Idézet Gréczy Zsolttól:
„Nos, hát ez ügyben nekem is volt hiányérzetem”, „Én azért szívesen meghallgattam volna néhány Fonográf-dalt”.
A harmadik blokk Gréczy szerint: „…egekbe korbácsolta a hangulatot”. Én inkább felfokozottnak nevezném, amit Szörényi Levente a dalaival váltott ki a közönségből.
A háttérben pergő archív filmek elterélték a figyelmet az előadóról, koncentrációt igényelt, hogy ne arra, hanem Szörényi Levente előadását figyelje a közönség. A Blikkben erre vonatkozóan az alábbi jelent meg: „A Budapest Sportarénában felállított 400 négyzetméteres, többszintes színpadon háttérvetítés és kivetítők gondoskodtak – Szörényi zenéje mellett – a nézők szórakoztatásáról”.
Az fel sem merült a szervezőkben, hogy Szörényi Levente előadása mellett nincs szükség pót szórakoztatásra?
Igaz, a három órás koncert végére elfáradt már a hangja Szörényi Leventének, ezt már hallani lehetett az Ősz van már c. dal előadásában.
Összességében a taps valóban az életműnek szólt, amelyet Szörényi Levente több évtizeden keresztül megosztott a közönséggel.
És nem „tán”, hanem tényleg könnyekkel a szemében távozott a színpadról Szörényi Levente.
Köszönöm ezt az estét Szörényi Leventének.


G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 18:28:13 (Sze) 20083.
http://hetivalasz.hu/kultura/szorenyi-hattyudala-34439

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 12:49:29 (Sze) 20082.
Köszönjük a tegnapi szuper koncertet és az egész életművet!

Itt megnézhettek néhány werk- és after party képet Levi Hattyúdaláról
Fotók

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 10:04:16 (Sze) 20080.
Utoljára adott koncertet Szörényi Levente
http://www.blikk.hu/blikk_sztarvilag/utoljara-adott-koncertet-szorenyi-2039821/

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 09:58:33 (Sze) 20079.
Hattyúdal. Szörényi Levente búcsúkoncertje az Arénában

http://quart.hu/cikk.php?id=5803

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 09:39:52 (Sze) 20078.
"Az Aréna telt házas közönsége tegnap - velem az élen - ünneplőbe öltöztette a lelkét. Szörényi Levente első, és egyben utolsó szólókoncertjére érkeztünk. A magyar kultúra egyik meghatározó alakja mondott búcsút a színpadnak - én még mindig azt remélem, nem örökre. (Sokakkal ellentétben sosem gúnyolódnék azon, ki, hányszor vonult vissza és hány búcsúkoncertet adott. Inkább örüljünk annak, ha a legendák velünk vannak és újabb generációk láthatják őket személyesen...)

Az előadás egyik különlegessége az volt, hogy a rockcsapat mellett egy komplett nagyzenekar segítette az este hősét - Kesselyák Gergely vezényletével. Ennek megfelelően sok dalt áthangszereltek, vagy éppen itt szólalt meg először szimfonikus kísérettel.

A program Szörényi három szólólemezének dalaival kezdődött, csak néhány példa: Dal az ártatlanságról, Utazás, Hej, Barátom, Vágyaim napja. Majd egy önálló blokk következett a színpadi művekből: Attila, Isten kardja, Veled, Uram!, Árpád népe, István, a király. Ez utóbbi szintén most szólalt meg először színpadon élőben, teljes nagyzenekari kísérettel. Egészen kiválóan. A háttérben kivetítőn a Feszty-körkép csodálatos panorámája és figurái tették teljessé az élményt. Végül Szörényi ismét visszatért a színpadra és Illés-klasszikusokkal korbácsolta az egekbe a hangulatot. A kivetítőn archív filmeken felbukkant a teljes zenekar, sőt, a házmester emlegetésével a Kéglidalban Szörényi Szabolcs is énekelt a keverőpultnál.

Ne gondold, Óh, mondd, Még fáj minden csók - és így tovább. A vége egy frenetikus Little Richárd, majd egy csendes akusztikus kompozíció az őszről és az idő múlásáról. (A Ne gondold egészen különleges dal, hiszen sokan - a választás előtt - másnak üzenték: \"És ha még most Tied a szó, ne hidd, hogy így marad örökre.\" ismét visszafordult és más lett a címzett...

A Little Richard után kitört a vastaps, állt az Aréna közönsége és percekig nem engedte le a színpadról az ünnepeltet. Majd amikor lement, újabb, vagy tízperces vastaps következett, hujjogás, mire Szörényi Levente ismét felbukkant és tán könnyekkel a szemében végleg távozott. Előtte a most távol levőknek is megköszönte az elmúlt évtizedeket.

Nos, hát ez ügyben nekem is volt hiányérzetem, még akkor is, ha értem a koncert tematikáját és a számos beszélgetés nyomán a Szörényi Leventében meglevő fontossági szempontokat. Én azért szívesen meghallgattam volna néhány Fonográf-dalt és sajnálom, hogy Bródy János is csak dalszövegeivel emelte az est fényét.

A Hattyúdal azonban így is örök emlék marad, nemesítette a lelket és büszke vagyok rá, hogy ott lehettem, ahol a kortárs magyar kultúra egyik legnagyobb alakja elköszönt a színpadtól.

Levente, köszönöm, köszönjük.



P. S.: A koncert után fogadást is adtak Szörényi Levente tiszteletére. Néhány név azok közül, akik jelen voltunk - komment nélkül: Kövér László, Tarlós István, Alföldi Róbert, Makovecz Imre, Rózsa János, Halász Judit, Frenreisz Károly, Várkonyi Mátyás, Studniczky Ferenc, A Társulat több tagja - Feke Pál, Vadkerti Imre, Tóth Attila, Simon Boglárka, Töreki Andrea, Molnár Ágnes - ők fel is léptek a koncerten. Ott volt Sebő Ferenc, Halmos Béla, Gryllus Vilmos, Kiss B. Attila, Horváth Ádám, akik szitén muzsikájukkal és énekükkel tették még maradandóbbá az estet."

Gréczy Zsolt

Lorant Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.29 01:16:47 (Sze) 20077.
Kritika
Szörényi Levente Hattyúdal koncertjéről vegyes érzelmekkel távoztam. Egyfelől a mind szerzői, mind előadói szempontból egyedülálló életmű iránti elfogultság, másfelől a konkrét, friss és nem igazán jó élmények és benyomások kavarogtak bennem.
A koncert a "szóló" dalokkal kezdődött (a szimfónikus zenekar és egy ismeretlenekből álló rockbanda kíséretében). Sajnos a novemberben látott Sting - Symphonicity koncerthez hasonlóan itt is az volt a problémám, hogy 1-2 kivételes pillanattól eltekintve a szimfónikus zenekar semmit, de legalábbis semmi olyat nem tett hozzá a produkcióhoz, amit 1-2 billentyűssel és más "hagyományos" közreműködőkkel, esetleg 1-2 extra vendéggel ne lehetett volna megoldani. (Itt el kell mondanom, hogy a karmester viszont üdítő színfoltja volt a produkciónak. Nemcsak a kihagyhatatlan, ám valójában - ha a próbákon még nem is, magán a koncerten már mindenképpen - fölösleges zenekarvezető szerepet játszotta, hanem beleéléssel és sajátos "show"-val járult hozzá az előadáshoz.) A technikai stábra rosszat legfeljebb annyit mondhatunk, hogy 2010-ben, profi szinten, amikor elkezdődik egy zongoraszóló, akkor azonnal illene a zongoristát mutatni, nemcsak miután már majdnem befejezte.
Sajnos Levente érthetetlen viszolygása, amellyel a Fonográf időszakot mesterségesen ki szeretné zárni életművéből, évek, évtizedek óta nagyon nagy veszteség a zeneértő közönség számára. Bizonyára részben ez a dac kényszerít ki aztán olyan dalválasztásokat, amelyek miután halkak, és így egy finomabb, kevésbé rockos hangképzést követelnek meg, a magasabb lágéban már-már megoldhatatlannak bizonyultak énektechnikailag (Hej barátom, Ne kérdezd tőlem vagy a ráadás Ősz van már). Szerencsére miután a "szóló" albumok - leginkább az Utazás esetében - csak hivatalosan jelentenek szóló dalokat, valójában a Fonográf éra teremtményei, itt azért részesülhettünk a 70-es évek mind zeneileg, mind szövegileg kifinomultabb korszakából. Mindenképpen ez a blokk volt tehát a koncert csúcspontja mindjárt az elején. Olyan dalok hangzottak el, mint a Dal az ártatlanságról vagy A lány, akit szerettem. Ezek után a Visszatérés albumról következett néhány jobb dal, amelyeket néhány vendég (duda, hegedű, harmonika, tekerőlant) színesített. Miután a Fonográf neve alatt futó dalokat "tilos" volt játszani, sor került a harmadik szóló albumra, a Végtelen útonra is. Ezzel még nem lett volna baj, ha pl. A múzsa csókja, az Éjszakai telefonok, a Lány hintaszékkel vagy elsősorban a Művészbejáró hangzik el, de sajnos ezek egyike sem került műsorra.
A program közepén a rockoperákból hallhattunk részleteket. Sajnos itt is több volt a "kötelezőnél", amit a '90 után készült művekből (Veled, uram, Attila, stb.) kellett végighallgatnunk. Próbáltam nyitottan állni ezekhez, de továbbra is borzasztónak, dallamtalannak, kaotikus, a sok szimfónikus és rockban használt hangszerekkel "alibi" hangszerelt semminek, a szerzőhöz semmiképpen nem méltó daraboknak vélem ezeket a műveket. A végén az István, a király három leghíresebb dala mentette meg a blokkot, melyeket természetesen a közönség is föllélegezve, boldogan ünnepelt.
A harmadik blokk az elmaradhatatlan Illés dalokból állt. Ha már csakis az Illés számít, legalább itt vártam volna némi váratlant, ismert de kevésbé triviális dalokat (Eltávozott nap, Színes ceruzák, Keresem a szót, Add a kezed, stb.) de sajnos csak a Ne gondold, Kégli-dal, Utcán halmazból kerültek elő a szokásosak. Ráadásnak az Emlék M-nek stílusosabb és talán könnyebb is lett volna az Ősz van már kínlódása helyett.
Összességében a taps - részemről mindenképpen - inkább az életműnek szólt, kevésbé a konkrét koncertélménynek. És ebben az életműben nemcsak ezek a dalok szerepelnek. Amikor hazaértem, gyorsan feltettem az Útközbent. Néhány dal túléli őt. Az utókor majd megmondja, melyek.

G.TIBI Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.28 14:19:15 (K) 20075.
27-ei Hattyúdal főpróba fényképei
Képek a Hattyúdal főpróbáról

b.kati Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.28 13:40:42 (K) 20074.
Vasárnap este igazi karácsonyi hangulat volt az FMH-ban. A házigazda Classic Beat Band sokszínű szórakoztató músora mellett nagyon színvonalas Verkli konceretet hallhattunk. A Verkli Trió kibővült egy kíváló fiatal dobossal, így még tökéletesebben hangzottak az íIllés dalok. A Beaters együttes a Beatles hangulatát idézte fel nekünk. Jól éreztem magam.

ipelnc Válasz erre (^) (>) (f) 2010.12.28 08:54:13 (K) 20073.
Kedves Mindenki!

az esti Szörényi Hattíúdalra van 2 jegyem családiokokmiatt.


érd: 06703349010 Anikó

bocs h ezt a felületet használom saját célra de hátha jó ügyet szolgálok

<<   <   342   343   344   345   346   347   348   349   350   >   >>